VM08A5830000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VM08A5830000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Wire Strip Length :
6-7mm
Plug Wire Entry :
180°
Contact Material :
Copper
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
8
Termination Style :
Screw - Pressure Clip
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - UL :
20A
Contact Mating Finish :
Tin
Screw Size :
M2.5
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Height :
0.587 14.91mm
Number of Levels :
1
Series :
VM
Color :
Gray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage - UL :
300V
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34-2.5mm2
Packaging :
Bulk
Datasheets
VM08A5830000G
Bulk 0.295 7.50mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets VM Thermoplastic Tin Copper
VM08A5830000G Overview
VM08A5830000G Features
VM series
VM08A5830000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VM08A5830000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM