VM08A5530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VM08A5530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Current - UL :
20A
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Voltage - UL :
300V
Series :
VM
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Strip Length :
6-7mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Screw Size :
M2.5
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34-2.5mm2
Termination Style :
Screw - Pressure Clip
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Green
Plug Wire Entry :
180°
Insulation Height :
0.587 14.91mm
Contact Mating Finish :
Tin
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Number of Levels :
1
Contact Material :
Copper
Pitch :
0.295 7.50mm
Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
VM08A5530000G
Bulk 0.295 7.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets VM Thermoplastic Tin Copper
VM08A5530000G Overview
VM08A5530000G Features
VM series
VM08A5530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VM08A5530000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM