VLS4012ET-2R2M
Mfr.Part #
VLS4012ET-2R2M
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 2.2UH 1.7A 81 MOHM SMD
Fixed Inductors
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductance :
2.2μH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance Tolerance :
20%
Test Frequency :
1MHz
Max DC Current :
1.9A
Size / Dimension :
0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
Wirewound
Number of Functions :
1
Current Rating :
1.7A
Packing Method :
TR
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
DC Resistance (DCR) :
81mOhm Max
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
RMS Current (Irms) :
2.2A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case/Size Code :
4040-12M
Self Resonant Frequency :
1MHz
Series :
VLS
HTS Code :
Material - Core :
Ferrite
Shielding :
yes
Package / Case :
Nonstandard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Height :
1.2mm
Depth :
4.1mm
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Datasheets
VLS4012ET-2R2M
TDK Corporation VLS4012ET-2R2M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD