VJ1206A100FXAAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A100FXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
1.6mm
Depth :
1.6mm
Capacitance :
10pF
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.7mm
Series :
VJ
Published :
Datasheets
VJ1206A100FXAAC
Vishay / Vitramon VJ1206A100FXAAC
VJ 10pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A100FXAAC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206A100FXAAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V