VJ0603D151KLAAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D151KLAAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6002mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
High Q, Low Loss
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
150pF
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Width :
787.4μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
939.8μm
Series :
VJ HIFREQ
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
VJ0603D151KLAAT
Vishay / Vitramon VJ0603D151KLAAT
VJ HIFREQ 150pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D151KLAAT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ0603D151KLAAT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm