VJ0603D151JLAAJ
Mfr.Part #
VJ0603D151JLAAJ
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0603
Voltage - Rated :
50V
VJ HIFREQ
Width :
787.4μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Capacitance :
150pF
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
High Q, Low Loss
Length :
1.6002mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0603D151JLAAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D151JLAAJ
VJ HIFREQ 150pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D151JLAAJ Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
VJ0603D151JLAAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm