VIPER20A-22-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VIPER20A-22-E
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
Pentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads)
Datasheet
Download
Description
IC OFFLIN CONV FLBACK 5PENTAWATT
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
VIPER20
Series :
VIPER™
Output Isolation :
Isolated
Mount :
Through Hole
Input Voltage-Nom :
13V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
57W
JESD-609 Code :
e3
Internal Switch(s) :
yes
Terminal Position :
Zig-Zag
Number of Terminations :
5
Number of Functions :
1
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Voltage - Start Up :
11V
Lead Free :
Lead Free
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Pin Count :
5
Min Operating Temperature :
25°C
Max Supply Current :
16A
Rise Time :
50ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Outputs :
1
Power (Watts) :
20W
Frequency - Switching :
Up to 200kHz
Switcher Configuration :
Single
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8V~15V
Fault Protection :
Current Limiting, Over Temperature
Mounting Type :
Surface Mount
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Input Voltage (Min) :
9V
Radiation Hardening :
No
Topology :
Flyback
Fall Time (Typ) :
100 ns
Output Voltage :
700V
Frequency :
200kHz
Packaging :
Tube
Number of Pins :
Output Current :
500mA