VGB2GJJB-AAC63-100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VGB2GJJB-AAC63-100
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Terminal Length :
0.4 inch
Contact Material :
Silver, Tin
Insulation Resistance :
Contact Resistance :
0.01 mΩ
Series :
Contura® V
Contact Voltage(DC)-Max :
24 V
Surface Mount :
No
Body Height :
27.4066 mm
Max Operating Temperature :
85 °C
Illumination :
LED
Mounting Feature :
Panel Mount
Illumination Type, Color :
LED, Green/Green
Factory Lead Time :
4 Weeks
Features :
Termination Type :
Quick Connect
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Body Breadth :
20.828 mm
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
ECCN Code :
EAR99
Actuator Marking :
Master Light - High Beam, Vertical
Illumination Type :
LED
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Circuit :
DPDT
Voltage Rating - DC :
24 V
Additional Feature :
DOUBLE POLE SWITCHES
Max Voltage Rating (DC) :
24 V
Packaging :
Bulk
Mechanical Life :
150 kcycles
Actuator Type :
Convex (Reverse V) - Illuminated
Termination :
Quick Connect
Product Status :
Active
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
HTS Code :
Switch Function :
On-On-Off
RoHS :
Compliant
Package :
Bulk
Mount :
Panel
Current Rating (Amps) :
15A (DC)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Electrical Life :
100,000 Cycles
Throw Configuration :
SPDT
Switch Action :
Maintained
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Radiation Hardening :
No
Actuator Length :
0.505 inch
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Current(DC)-Max :
15 A