VGAS120626F540DP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VGAS120626F540DP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 33V 200A 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Max Voltage Rating (AC) :
18V
Voltage - Rated DC :
26V
Max Surge Current :
200A
Clamping Voltage :
54V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Circuits :
1
Pbfree Code :
yes
Varistor Voltage (Typ) :
33V
Published :
Voltage - Rated AC :
18V
Max Voltage Rating (DC) :
26V
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Surface Mount
Capacitance @ Frequency :
600pF @ 1kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Varistor Voltage :
33V
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Energy :
0.70J
Varistor Voltage (Min) :
29.7V
Series :
TransGuard®
Varistor Voltage (Max) :
36.3V