VFT10200C-E3/4W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VFT10200C-E3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 10A 200V ITO220AB
Stock
930
In Stock :
930
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Elements :
2
Diode Type :
Schottky
Output Current-Max :
5A
Forward Current :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 200V
Max Operating Temperature :
150°C
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
80A
Number of Phases :
1
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
TMBS®
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Forward Voltage :
580mV
Number of Terminations :
3
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6V @ 5A
Number of Pins :
3
Peak Reverse Current :
150μA
Qualification Status :
Not Qualified
Average Rectified Current :
5A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Terminal Position :
Single
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Weight :
1.719994g
Published :
2014
Pin Count :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
80A
Element Configuration :
Common Cathode
Application :
EFFICIENCY
Package / Case :
Datasheets
VFT10200C-E3/4W
Vishay VFT10200C-E3/4W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 5A 200V-DC 2-Element TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
VFT10200C-E3/4W Overview
The device operates when the forward voltage is set to 580mV.A maximum output voltage of 5A is supported by array.The device operates when the forward voltage is set to 10A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 150μA.
VFT10200C-E3/4W Features
580mV forward voltage
a maximum output voltage of 5A
a peak voltage of 150μA
a reverse voltage peak of 150μA
VFT10200C-E3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VFT10200C-E3/4W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23