VE-200-EX-S
Mfr.Part #
VE-200-EX-S
Description
DC DC CONVERTER 5V 75W
Not Applicable
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Number of Terminations :
9
Series :
VE-200™ (75W)
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
JESD-609 Code :
e3
Approval Agency :
UL; CE; VDE; CSA; TUV; BABT
Applications :
ITE (Commercial)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Qualification Status :
Not Qualified
Type :
Isolated Module
Trim/Adjustable Output :
yes
Terminal Position :
Dual
Published :
Input Voltage-Nom :
12V
Max Output Current :
15A
Number of Functions :
1
Terminal Form :
PIN/PEG
Voltage - Input (Max) :
20V
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Output 1 :
5V
Height :
13.208mm
Protections :
THERMAL; CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
Power (Watts) :
75W
Voltage - Input (Min) :
10V
Efficiency :
88%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage :
5V
Max Power Dissipation :
75W
Datasheets
VE-200-EX-S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD