VCC1-A1C-16M0000000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VCC1-A1C-16M0000000
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
VCC1-A1C-16M0000000
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Frequency :
16 MHz
Frequency Stability :
±100ppm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Base Resonator :
Crystal
Type :
XO (Standard)
Output :
CMOS
Spread Spectrum Bandwidth :
Mounting Type :
Surface Mount
Function :
Enable/Disable
Size / Dimension :
0.276 L x 0.197 W (7.00mm x 5.00mm)
Series :
VCC1
Current - Supply (Disable) (Max) :
30µA
Absolute Pull Range (APR) :
Current - Supply (Max) :
10mA
Package :
Strip
Ratings :
Voltage - Supply :
5V
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)