VCAS120605D150DP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VCAS120605D150DP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 8.5V 150A 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Width :
1.6mm
REACH SVHC :
No SVHC
Clamping Current :
1A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Maximum AC Volts :
4V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Resistor Type :
VARISTOR
Circuit RMS Voltage-Max :
4V
Capacitance :
3nF
Max Surge Current :
150A
Reference Standard :
AEC-Q200
Varistor Voltage (Typ) :
8.5V
HTS Code :
Published :
Varistor Voltage (Max) :
10.2V
Mount :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Termination :
SMD/SMT
Thermistor Application :
TEMPERATURE SENSING
ECCN Code :
EAR99
Energy :
0.40J
Varistor Voltage :
6.8V
Capacitance @ Frequency :
3000pF @ 1kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
4V
Rated Power Dissipation (P) :
0.008W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated AC :
4V
Rated (AC) Voltage (URac) :
4V
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Voltage - Rated DC :
5.6V
Clamping Voltage :
18V
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
5.6V