VC2220K102R040
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VC2220K102R040
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 68V 1KA 2220
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Voltage - Rated AC :
40V
Series :
Automotive, AEC-Q200, VC
Factory Lead Time :
23 Weeks
Capacitance @ Frequency :
2200pF @ 1kHz
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Current - Surge :
1kA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Varistor Voltage (Min) :
61.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Maximum DC Volts :
56V
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Varistor Voltage (Max) :
74.8V
Voltage - Rated DC :
56V
Number of Circuits :
1
Energy :
0.02J
Varistor Voltage (Typ) :
68V