VC0603K300R025
Mfr.Part #
VC0603K300R025
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 39V 30A 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Voltage - Rated DC :
31V
Number of Circuits :
1
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Varistor Voltage (Typ) :
39V
Published :
Voltage - Rated AC :
25V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Energy :
0.10J
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Min) :
35.1V
Maximum DC Volts :
31V
Current - Surge :
30A
Series :
Automotive, AEC-Q200, VC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Varistor Voltage (Max) :
42.9V