VB40M120C-E3/8W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VB40M120C-E3/8W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40A 120V TO-263AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Series :
TMBS®
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Number of Phases :
1
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
2
Max Reverse Voltage (DC) :
120V
Reverse Current-Max :
500μA
Average Rectified Current :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 120V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Schottky
Reach Compliance Code :
Unknown
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
22 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Common Cathode
Operating Temperature (Max) :
150°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
890mV @ 20A
Application :
EFFICIENCY
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Single
Published :
Package / Case :
Non-rep Pk Forward Current-Max :
250A
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
VB40M120C-E3/8W
Vishay VB40M120C-E3/8W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 20A 120V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VB40M120C-E3/8W Overview
VB40M120C-E3/8W Features
a forward voltage of 500μA
a forward voltage of 500μA
VB40M120C-E3/8W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VB40M120C-E3/8W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23