VB30120SG-E3/4W
Mfr.Part #
VB30120SG-E3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 30A TO263AB
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Element Material :
SILICON
Base Part Number :
VB30120S
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series :
TMBS®
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Case Connection :
CATHODE
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Peak Reverse Current :
500μA
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
120V
Pin Count :
3
Max Surge Current :
220A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.28V @ 30A
Number of Pins :
3
Max Operating Temperature :
150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Forward Current :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 120V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
220A
Min Operating Temperature :
-40°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
HTS Code :
Average Rectified Current :
30A
Max Reverse Voltage (DC) :
120V
e3
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Datasheets
VB30120SG-E3/4W
Vishay VB30120SG-E3/4W
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.28V @ 30A -40°C~150°C 500μA @ 120V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VB30120SG-E3/4W Overview
This device produces a maximal reverse leakage current of 500μA volts.There is an average rectified current of 30A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 30A.220A is the maximum value of surge current that can be used.In the datasheets, the peak reverse is 500μA, as indicated by the data chart.
VB30120SG-E3/4W Features
a maximal reverse leakage current of 500μA volts
an average rectified current of 30A volts
the peak reverse is 500μA
VB30120SG-E3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VB30120SG-E3/4W applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB