VB30120C-E3/4W
Mfr.Part #
VB30120C-E3/4W
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO263
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
1.379998g
Series :
TMBS®
Pbfree Code :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
970mV @ 15A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Length :
10.45mm
Element Configuration :
Common Cathode
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
120V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Reverse Current :
800μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800μA @ 120V
Radiation Hardening :
No
Forward Current :
30A
Height :
4.83mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Pins :
3
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Forward Voltage :
970mV
HTS Code :
Width :
9.14mm
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Average Rectified Current :
15A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Max Reverse Voltage (DC) :
120V
Tube
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
150A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Datasheets
VB30120C-E3/4W
Vishay VB30120C-E3/4W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 15A 120V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VB30120C-E3/4W Overview
Devices that have a forward voltage of 970mV will operate.Devices that have a forward voltage of 30A will operate.The reverse voltage peak of this device is 800μA.
VB30120C-E3/4W Features
970mV forward voltage
a peak voltage of 800μA
a reverse voltage peak of 800μA
VB30120C-E3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VB30120C-E3/4W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23