VB20100C-E3/4W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VB20100C-E3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Width :
9.14mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
TMBS®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
790mV @ 10A
HTS Code :
Application :
EFFICIENCY
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Forward Current :
20A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Number of Pins :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
2
Number of Terminations :
2
Peak Reverse Current :
800μA
Package / Case :
Max Operating Temperature :
150°C
Height :
4.83mm
Average Rectified Current :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800μA @ 100V
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Phases :
1
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Reverse Leakage Current :
800μA
Terminal Position :
Single
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Packaging :
Tube
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
JESD-609 Code :
e3
Max Surge Current :
150A
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
3
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Length :
10.45mm
Element Configuration :
Common Cathode
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Datasheets
VB20100C-E3/4W
Vishay VB20100C-E3/4W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 10A 100V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
VB20100C-E3/4W Overview
Maintaining a surge current under 150A and not letting it exceed it is the key to preventing it.In this case, the forward voltage has to be set at 20A to operate the device.A reverse voltage peak of 800μA is applied to devices like this one.A semiconductor device's maximum reverse leakage current is 800μA, which is the current created by its reverse bias.
VB20100C-E3/4W Features
a peak voltage of 800μA
a reverse voltage peak of 800μA
VB20100C-E3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VB20100C-E3/4W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23