V91351530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V91351530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK RCPT 13POS 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Wire Gauge or Range - AWG :
12-30 AWG
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Factory Lead Time :
10 Weeks
Insulation Height :
0.669 17.00mm
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
13
Current - UL :
12A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
DIN Rail
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Series :
V9
Wire Strip Length :
6-7mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Screw Size :
M3
Contact Mating Finish :
Tin
Torque - Screw :
0.59 Nm (5.2 Lb-In)
Type :
Receptacle, Female Sockets
Pitch :
0.200 5.08mm
Voltage - UL :
300V
Number of Levels :
1
Color :
Green
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Mating Flange, Retention Latches
Datasheets
V91351530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels DIN Rail Receptacle, Female Sockets V9 Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
V91351530000G Overview
V91351530000G Features
V9 series
V91351530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
V91351530000G Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM