V620ZT05P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V620ZT05P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 5mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 620V 400A DISC 5MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Rated Power Dissipation (P) :
0.2W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Varistor Voltage (Typ) :
620V
Number of Circuits :
1
Energy :
13J
Series :
ZT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Disc 5mm
Maximum AC Volts :
385V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
Radial
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Varistor Voltage (Max) :
682V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Voltage Rating (DC) :
505V
Capacitance @ Frequency :
40pF @ 1MHz
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
HTS Code :
Packing Method :
TR
Mount :
Through Hole
Varistor Voltage (Min) :
558V
Resistor Type :
VARISTOR
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Max Surge Current :
400A
Varistor Voltage :
620V
Max Voltage Rating (AC) :
385V
Datasheets
V620ZT05P
Introducing Littelfuse V620ZT05P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 5mm, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, V620ZT05P pinout, V620ZT05P datasheet PDF, V620ZT05P amp .Beyond Littelfuse V620ZT05P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.