V60100C-E3/4W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V60100C-E3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tube
Series :
TMBS®
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Average Rectified Current :
30A
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Pins :
3
Width :
4.699mm
Length :
10.5156mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
790mV @ 30A
HTS Code :
Peak Reverse Current :
1mA
Published :
2008
Max Reverse Leakage Current :
1mA
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Application :
EFFICIENCY
Pin Count :
3
Terminal Position :
Single
Radiation Hardening :
No
Forward Current :
60A
Height :
15.3162mm
Element Configuration :
Common Cathode
Package / Case :
TO-220-3
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Forward Voltage :
790mV
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Number of Terminations :
Diode Type :
Schottky
Peak Non-Repetitive Surge Current :
320A
Diode Element Material :
SILICON
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Number of Phases :
1
Max Surge Current :
320A
Number of Elements :
2
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
V60100C-E3/4W
Vishay V60100C-E3/4W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 30A 100V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
V60100C-E3/4W Overview
When the forward voltage is set to 790mV, this device will operate.Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 320A should be the rule.When the forward voltage is set to 60A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 1mA.Its maximal reverse leakage current is 1mA, which is the current from that semiconductor device when the device is reverse biased.
V60100C-E3/4W Features
790mV forward voltage
a peak voltage of 1mA
a reverse voltage peak of 1mA
V60100C-E3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V60100C-E3/4W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23