V56ZA20PX2855
Mfr.Part #
V56ZA20PX2855
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 56V 2KA DISC 20MM
Product Category :
Varistor Voltage (Typ) :
56V
Varistor Voltage :
56V
1
Terminal Placement :
Radial
Reach Compliance Code :
Unknown
Maximum AC Volts :
35V
VARISTOR
Number of Terminations :
2
Series :
ZA
Varistor Voltage (Max) :
61.6V
Energy :
30J
Max Voltage Rating (DC) :
45V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Bulk
Max Surge Current :
2kA
Max Voltage Rating (AC) :
35V
Capacitance @ Frequency :
9000pF @ 1MHz
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Disc 20mm
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Varistor Voltage (Min) :
50.4V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
V56ZA20PX2855
Introducing Littelfuse V56ZA20PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Disc 20mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, V56ZA20PX2855 pinout, V56ZA20PX2855 datasheet PDF, V56ZA20PX2855 amp .Beyond Littelfuse V56ZA20PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.