V56MLA1206NT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V56MLA1206NT
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 69V 180A 1206
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Published :
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Number of Circuits :
1
JESD-609 Code :
e3
Capacitance @ Frequency :
180pF @ 1MHz
Max Voltage Rating (AC) :
40V
Energy :
1.0J
Varistor Voltage :
69V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
180pF
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Resistor Type :
VARISTOR
Maximum AC Volts :
40V
Max Voltage Rating (DC) :
56V
Voltage - Rated AC :
40V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
180A
HTS Code :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Min) :
61V
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Varistor Voltage (Max) :
77V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
ECCN Code :
EAR99
Series :
MLA
Voltage - Rated DC :
56V