V51131530000G
Mfr.Part #
V51131530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK RCPT 11POS 3.81MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Wire Strip Length :
6mm
Pitch :
0.150 3.81mm
Insulation Height :
0.524 13.30mm
Voltage - UL :
300V
Wire Gauge or Range - AWG :
14-28 AWG
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type :
DIN Rail
Contact Mating Finish :
Tin
Contact Material :
Brass
Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
V5
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Torque - Screw :
0.245 Nm (2.17 Lb-In)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Mating Flange
Housing Material :
Thermoplastic
Screw Size :
M2
Packaging :
Bulk
Number of Levels :
ROHS3 Compliant
Current - UL :
8A
Datasheets
V51131530000G
Bulk 0.150 3.81mm Green 1 Levels DIN Rail Receptacle, Male Pins V5 Thermoplastic Tin Brass
V51131530000G Overview
V51131530000G Features
V5 series
V51131530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
V51131530000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM