V420LU40BPX10
Mfr.Part #
V420LU40BPX10
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 665V 6.5KA DISC 20MM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
600pF @ 1MHz
Terminal Placement :
Radial
Varistor Voltage (Min) :
610V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Maximum AC Volts :
420V
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
420V
Series :
LU
Pbfree Code :
yes
Varistor Voltage (Max) :
720V
Packing Method :
TR
ROHS3 Compliant
Published :
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Varistor Voltage (Typ) :
665V
Number of Circuits :
1
Package / Case :
Disc 20mm
Energy :
160J
Varistor Voltage :
665V