V420LT40CP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V420LT40CP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Series :
C-III
HTS Code :
Resistor Type :
VARISTOR
Varistor Voltage (Max) :
748V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage :
680V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
25 Weeks
Maximum AC Volts :
420V
Number of Circuits :
1
Max Voltage Rating (AC) :
420V
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Capacitance @ Frequency :
120pF @ 1MHz
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Energy :
390J
Published :
Terminal Placement :
Radial
Max Surge Current :
10kA
Varistor Voltage (Min) :
612V