V420LT20CPX2855
Mfr.Part #
V420LT20CPX2855
Package / Case
Disc 14mm
Description
VARISTOR 680V 6.5KA DISC 14MM
Maximum AC Volts :
420V
Max Voltage Rating (AC) :
420V
Varistor Voltage (Min) :
612V
Mounting Type :
Through Hole
Energy :
185J
Series :
C-III
Varistor Voltage :
680V
Capacitance @ Frequency :
80pF @ 1MHz
Package / Case :
Disc 14mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Varistor Voltage (Max) :
748V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA