V420LC40BPX2855
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V420LC40BPX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 665V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
560V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Max Surge Current :
6.5kA
Resistor Type :
VARISTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Series :
LC
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Varistor Voltage (Typ) :
665V
Varistor Voltage (Max) :
720V
Varistor Voltage :
665V
Energy :
160J
Number of Terminations :
2
Capacitance @ Frequency :
600pF @ 1MHz
Mount :
Through Hole
Maximum AC Volts :
420V
Max Voltage Rating (AC) :
420V
Published :
Varistor Voltage (Min) :
610V
Package / Case :
Disc 20mm
Datasheets
V420LC40BPX2855
Introducing Littelfuse V420LC40BPX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Number of Terminations:2, Package / Case:Disc 20mm, V420LC40BPX2855 pinout, V420LC40BPX2855 datasheet PDF, V420LC40BPX2855 amp .Beyond Littelfuse V420LC40BPX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.