V420LC20AP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V420LC20AP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 14mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 680V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Capacitance :
300pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Max) :
748V
Varistor Voltage :
680V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
4.5kA
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Pbfree Code :
No
Max Surge Current :
4.5kA
Depth :
7.3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
LC
Published :
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
420V
Voltage - Rated DC :
560V
Lead Pitch :
8.5mm
Max Voltage Rating (DC) :
560V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Radial, Through Hole
Energy :
90J
Diameter :
14mm
Terminal Shape :
Wire
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Termination :
Radial
Clamping Current :
50A
HTS Code :
Max Voltage Rating (AC) :
420V
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistor Type :
VARISTOR
Number of Circuits :
1
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitance @ Frequency :
300pF @ 1MHz
Varistor Voltage (Min) :
612V
Clamping Voltage :
1.12kV
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ) :
680V
Datasheets
V420LC20AP
Introducing Littelfuse V420LC20AP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 14mm, V420LC20AP pinout, V420LC20AP datasheet PDF, V420LC20AP amp .Beyond Littelfuse V420LC20AP ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.