V39ZA20P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V39ZA20P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 39V 2KA DISC 20MM
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Series :
ZA
Termination :
Radial
Max Surge Current :
2kA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Varistor Voltage (Max) :
42.9V
Number of Circuits :
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
Wire
Current Rating :
2kA
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
25V
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Output Current :
Capacitance @ Frequency :
12000pF @ 1MHz
Diameter :
20mm
Clamping Voltage :
76V
HTS Code :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Varistor Voltage :
43V
Mount :
Radial, Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Energy :
20J
Package / Case :
Disc 20mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
31V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
5mm
Published :
2005
Capacitance :
12nF
Max Voltage Rating (AC) :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Typ) :
39V
Max Voltage Rating (DC) :
31V
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
VARISTOR
Pbfree Code :
yes
Varistor Voltage (Min) :
35.1V
Clamping Current :
20A
Lead Pitch :
8.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
V39ZA20P
Introducing Littelfuse V39ZA20P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Number of Terminations:2, Package / Case:Disc 20mm, Mounting Type:Through Hole, V39ZA20P pinout, V39ZA20P datasheet PDF, V39ZA20P amp .Beyond Littelfuse V39ZA20P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.