V300A28C400BF3
Mfr.Part #
V300A28C400BF3
Description
DC DC CONVERTER 28V 400W
Voltage - Output 1 :
28V
Base Part Number :
V300A28C400
Series :
Maxi (400W)
Height :
13.716mm
Max Power Dissipation :
400W
JESD-609 Code :
e4
Input Voltage-Nom :
300V
Not Qualified
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Isolation :
3kV
Efficiency :
87%
Output Voltage :
28V
Voltage - Input (Min) :
180V
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Width :
55.88mm
Max Output Current :
14.28A
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Terminal Finish :
Gold (Au)
Voltage - Input (Max) :
375V
Power (Watts) :
400W
Datasheets
V300A28C400BF3
Vicor V300A28C400BF3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD