V300A24M400BF3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V300A24M400BF3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 400W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Series :
Maxi (400W)
Packaging :
Bulk
Voltage - Input (Min) :
180V
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
PIN/PEG
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Number of Outputs :
1
Max Power Dissipation :
400W
Input Voltage-Nom :
300V
Type :
Isolated Module
Height :
13.716mm
Voltage - Input (Max) :
375V
Efficiency :
86.3%
Pbfree Code :
yes
Trim/Adjustable Output :
yes
Voltage - Output 1 :
24V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Full Brick
JESD-609 Code :
e4
Output Voltage :
24V
Power (Watts) :
400W
Max Output Current :
16.67A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
V300A24M400
Mount :
Through Hole
Number of Functions :
1
Applications :
ITE (Commercial)
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Gold (Au)
Number of Terminations :
9
Voltage - Isolation :
3kV
Pin Count :
9
Reach Compliance Code :
not_compliant
Width :
55.88mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Terminal Position :
Dual
Feature :
OVP, UVLO
Datasheets
V300A24M400BF3
Vicor V300A24M400BF3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD