V300A15H500BL3
Mfr.Part #
V300A15H500BL3
Description
DC DC CONVERTER 15V 500W
Voltage - Isolation :
3kV
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Series :
Maxi (500W)
REMOTE SHUTDOWN
Base Part Number :
V300A15H500
Voltage - Input (Min) :
180V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Input Voltage-Nom :
300V
Efficiency :
86%
Power (Watts) :
500W
Pin Count :
9
JESD-609 Code :
e0
Max Output Current :
33.33A
Voltage - Output 1 :
15V
Voltage - Input (Max) :
375V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Voltage :
15V
Width :
55.88mm
Max Power Dissipation :
500W
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Height :
15.748mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
V300A15H500BL3
Vicor V300A15H500BL3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD