V300A15E400BS3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V300A15E400BS3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 15V 400W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Number of Terminations :
9
Series :
Maxi (400W)
Voltage - Input (Min) :
180V
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Height :
13.716mm
Max Output Current :
26.6A
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Package / Case :
Full Brick
Voltage - Input (Max) :
375V
Output Voltage :
15V
Pin Count :
9
Feature :
OVP, UVLO
Efficiency :
83.4%
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Dual
Trim/Adjustable Output :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Bulk
Width :
55.88mm
Type :
Isolated Module
Voltage - Output 1 :
15V
Mounting Type :
Through Hole
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Reach Compliance Code :
not_compliant
Power (Watts) :
400W
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Isolation :
3kV
Applications :
ITE (Commercial)
Input Voltage-Nom :
300V
Number of Functions :
1
Terminal Form :
PIN/PEG
Max Power Dissipation :
400W
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Mount :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Datasheets
V300A15E400BS3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD