V300A12M500BN3
Mfr.Part #
V300A12M500BN3
Description
DC DC CONVERTER 12V 500W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Voltage :
12V
Input Voltage-Nom :
300V
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Series :
Maxi (500W)
Voltage - Output 1 :
12V
Power (Watts) :
500W
Height :
13.716mm
Voltage - Input (Min) :
180V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Isolation :
3kV
Max Power Dissipation :
500W
Voltage - Input (Max) :
375V
Max Output Current :
41.6A
Width :
55.88mm
Efficiency :
86%
Datasheets
V300A12M500BN3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD