V300A12M500BG2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V300A12M500BG2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 500W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
JESD-609 Code :
e4
Approval Agency :
UL, TUV, CE
Number of Functions :
1
Series :
Maxi (500W)
Max Output Current :
41.67A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
V300A12M500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Output Voltage :
12V
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Isolation :
3kV
Efficiency :
86%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Voltage-Nom :
300V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Power (Watts) :
500W
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
9
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
9
Max Power Dissipation :
500W
Mount :
Through Hole
Voltage - Input (Max) :
375V
Voltage - Input (Min) :
180V
Width :
55.88mm
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Isolated Module
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Height :
15.748mm
Number of Outputs :
1
Feature :
OVP, UVLO
Trim/Adjustable Output :
yes
Terminal Finish :
Gold (Au)
Terminal Form :
PIN/PEG
Package / Case :
Full Brick
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Applications :
ITE (Commercial)
Datasheets
V300A12M500BG2
Vicor V300A12M500BG2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD