V230LS40CP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V230LS40CP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 360V 10KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Max Surge Current :
10kA
Resistor Type :
VARISTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Terminal Shape :
Wire
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance @ Frequency :
1100pF @ 1MHz
Max Voltage Rating (AC) :
230V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Package / Case :
Disc 20mm
Number of Terminations :
2
Energy :
280J
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage (Max) :
396V
Series :
C-III
Varistor Voltage (Min) :
324V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
Radial
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Varistor Voltage :
360V