V20H275P
Mfr.Part #
V20H275P
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 430V 10KA DISC 20MM
Stock
194
In Stock :
194
Capacitance @ Frequency :
900pF @ 1MHz
Maximum DC Volts :
350V
Terminal Shape :
Wire
Energy :
260J
Factory Lead Time :
11 Weeks
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Series :
HMOV™
Resistor Type :
VARISTOR
Published :
2016
Maximum AC Volts :
275V
Circuit DC Voltage-Max :
350V
Varistor Voltage (Typ) :
430V
Varistor Voltage (Max) :
473V
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Disc 20mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Number of Terminations :
2
Varistor Voltage (Min) :
387V
Terminal Placement :
Radial
Current - Surge :
10kA
Circuit RMS Voltage-Max :
275V
Datasheets
V20H275P
Introducing Littelfuse V20H275P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C TA, Package / Case:Disc 20mm, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, V20H275P pinout, V20H275P datasheet PDF, V20H275P amp .Beyond Littelfuse V20H275P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.