V20H250P
Mfr.Part #
V20H250P
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 390V 10KA DISC 20MM
Stock
992
In Stock :
992
Capacitance @ Frequency :
1000pF @ 1MHz
Terminal Placement :
Radial
Maximum DC Volts :
320V
Through Hole
Circuit RMS Voltage-Max :
250V
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Varistor Voltage (Min) :
351V
Varistor Voltage (Typ) :
390V
Number of Terminations :
2
Energy :
240J
Resistor Type :
VARISTOR
Maximum AC Volts :
250V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
2016
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
429V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Number of Circuits :
1
Circuit DC Voltage-Max :
320V
Datasheets
V20H250P
Introducing Littelfuse V20H250P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C TA, Package / Case:Disc 20mm, V20H250P pinout, V20H250P datasheet PDF, V20H250P amp .Beyond Littelfuse V20H250P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.