V20H175P
Mfr.Part #
V20H175P
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 270V 10KA DISC 20MM
Stock
310
In Stock :
310
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Circuit DC Voltage-Max :
225V
Energy :
180J
Maximum DC Volts :
225V
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Maximum AC Volts :
175V
Published :
2016
Current - Surge :
10kA
Varistor Voltage (Max) :
297V
Terminal Placement :
Radial
Package / Case :
Disc 20mm
Resistor Type :
VARISTOR
Varistor Voltage (Min) :
243V
Capacitance @ Frequency :
1400pF @ 1MHz
Surface Mount :
No
Series :
HMOV™
Packaging :
Bulk
Varistor Voltage (Typ) :
270V
Datasheets
V20H175P
Introducing Littelfuse V20H175P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C TA, Package / Case:Disc 20mm, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, V20H175P pinout, V20H175P datasheet PDF, V20H175P amp .Beyond Littelfuse V20H175P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.