V18MLA0402NR
Mfr.Part #
V18MLA0402NR
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
VARISTOR 25V 20A 0402
Product Category :
HTS Code :
Depth :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, EMBOSSED PAPER, 7 INCH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Energy :
0.05J
2
Voltage - Rated AC :
14V
Varistor Voltage :
25V
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Flammability Rating :
UL94 V-0
Case Code (Metric) :
Max Surge Current :
20A
Length :
1mm
Max Voltage Rating (DC) :
18V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.03W
Width :
500μm
Clamping Voltage :
50V
Max Voltage Rating (AC) :
14V
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Material :
Ceramic
REACH SVHC :
Unknown
Power Rating :
150mW
Published :
Voltage - Rated DC :
18V
Varistor Voltage (Max) :
28V
Capacitance @ Frequency :
40pF @ 1MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Clamping Current :
1A
Varistor Voltage (Min) :
22V
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Series :
MLA
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Output Current :
20A
Capacitance :
40pF