V150LU20CPX10
Mfr.Part #
V150LU20CPX10
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 240V 10KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Packing Method :
BULK; TR
Varistor Voltage (Min) :
216V
Capacitance @ Frequency :
1600pF @ 1MHz
Varistor Voltage (Max) :
264V
Maximum AC Volts :
150V
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Varistor Voltage :
240V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Disc 20mm
Resistor Type :
VARISTOR
Factory Lead Time :
25 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Surge Current :
10kA
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Placement :
Radial
Max Voltage Rating (AC) :
150V
Number of Circuits :
1
Energy :
215J
Mounting Type :
Through Hole
Series :
C-III
Circuit DC Voltage-Max :
268V