V140LS20CPX10
Mfr.Part #
V140LS20CPX10
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 220V 10KA DISC 20MM
Energy :
210J
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance @ Frequency :
120pF @ 1MHz
Max Surge Current :
10kA
Number of Circuits :
1
Packing Method :
BULK; TR
Maximum AC Volts :
140V
Varistor Voltage (Min) :
198V
Max Voltage Rating (AC) :
140V
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
25 Weeks
Package / Case :
Disc 20mm
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Varistor Voltage :
220V
Series :
C-III
Circuit DC Voltage-Max :
242V
Varistor Voltage (Max) :
242V
Datasheets
V140LS20CPX10
Introducing Littelfuse V140LS20CPX10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Number of Terminations:2, Package / Case:Disc 20mm, V140LS20CPX10 pinout, V140LS20CPX10 datasheet PDF, V140LS20CPX10 amp .Beyond Littelfuse V140LS20CPX10 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.