V10E250L1B5
Mfr.Part #
V10E250L1B5
Package / Case
Disc 10mm
Description
VARISTOR 390V 3.5KA DISC 10MM
Varistor Voltage (Max) :
429V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
250V
Varistor Voltage (Min) :
351V
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Mounting Type :
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Capacitance @ Frequency :
220pF @ 1MHz
Energy :
50J
Clamping Voltage :
650V
Number of Circuits :
1
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
VARISTOR
Varistor Voltage (Typ) :
390V
Published :
Varistor Voltage :
390V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Terminal Placement :
Radial
Mount :
Through Hole
Series :
UltraMOV™
Capacitance :
220pF
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Package / Case :
Disc 10mm
Voltage - Rated DC :
320V
Max Surge Current :
3.5kA
Max Voltage Rating (DC) :
320V
Datasheets
V10E250L1B5
Introducing Littelfuse V10E250L1B5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 10mm, V10E250L1B5 pinout, V10E250L1B5 datasheet PDF, V10E250L1B5 amp .Beyond Littelfuse V10E250L1B5 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.