V100ZS3P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V100ZS3P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 100V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Voltage - Rated AC :
60V
Resistor Type :
VARISTOR
Pbfree Code :
No
Number of Circuits :
1
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Diameter :
7mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Energy :
5.0J
Capacitance @ Frequency :
600pF @ 1MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Series :
ZS
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Clamping Current :
10A
Package / Case :
Disc 7mm
HTS Code :
Capacitance :
400pF
Max Voltage Rating (AC) :
60V
Clamping Voltage :
165V
Varistor Voltage (Min) :
90V
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Lead Free :
Lead Free
Varistor Voltage (Typ) :
100V
Packing Method :
TR
Lead/Base Style :
Radial
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth :
5.6mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Radial, Through Hole
Voltage - Rated DC :
81V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
81V
Published :
Varistor Voltage :
100V
Max Surge Current :
1.2kA
Varistor Voltage (Max) :
110V
Lead Pitch :
6mm
Datasheets
V100ZS3P
Introducing Littelfuse V100ZS3P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 7mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Number of Terminations:2, V100ZS3P pinout, V100ZS3P datasheet PDF, V100ZS3P amp .Beyond Littelfuse V100ZS3P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.