V07E275L1T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V07E275L1T
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 430V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Max Surge Current :
1.75kA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Clamping Voltage :
710V
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Capacitance :
80pF
Series :
UltraMOV™
Resistor Type :
VARISTOR
Number of Terminations :
2
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Terminal Placement :
Radial
Energy :
28J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Varistor Voltage (Typ) :
430V
Max Voltage Rating (DC) :
350V
Capacitance @ Frequency :
80pF @ 1MHz
Max Voltage Rating (AC) :
275V
Package / Case :
Disc 7mm
Voltage - Rated DC :
350V
Varistor Voltage (Max) :
473V
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage (Min) :
387V
Voltage - Rated AC :
275V
Varistor Voltage :
430V
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Datasheets
V07E275L1T
Introducing Littelfuse V07E275L1T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Package / Case:Disc 7mm, V07E275L1T pinout, V07E275L1T datasheet PDF, V07E275L1T amp .Beyond Littelfuse V07E275L1T ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.