V05P42AUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V05P42AUTO
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 5mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 68V 400A DISC 5MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Capacitance @ Frequency :
500pF @ 1MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Varistor Voltage (Typ) :
68V
Series :
Automotive, AEC-Q200, AUMOV™
Number of Circuits :
1
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Disc 5mm
Max Surge Current :
400A
Maximum AC Volts :
42V
Varistor Voltage :
68V
Varistor Voltage (Max) :
74.8V
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Published :
Resistor Type :
VARISTOR
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
42V
Energy :
5.0J
Varistor Voltage (Min) :
61.2V
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Datasheets
V05P42AUTO
Introducing Littelfuse V05P42AUTO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 5mm, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, V05P42AUTO pinout, V05P42AUTO datasheet PDF, V05P42AUTO amp .Beyond Littelfuse V05P42AUTO ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.