V048T096M025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V048T096M025
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 9.6V 240W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Surface Mount :
No
Series :
VI Chip® VTM®
Type :
Voltage Transformation Module
Size / Dimension :
1.28Lx0.87W x 0.26 H 32.5mmx22.0mmx6.7mm
Feature :
OTP, OVP, SCP
JESD-609 Code :
e4
Current - Output (Max) :
25A
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-XXMA-T
Power (Watts) :
240W
Supply Voltage-Min (Vsup) :
32V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Max (Vsup) :
55V
Pbfree Code :
yes
Number of Outputs :
1
Applications :
ITE (Commercial)
Mounting Type :
Through Hole
Efficiency :
96%
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Packaging :
Tray
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Input (Min) :
32V
Voltage - Input (Max) :
55V
Voltage - Isolation :
2.25kV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Voltage - Output 1 :
9.6V
Terminal Position :
UNSPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Module
Supply Voltage :
48V
Datasheets
V048T096M025
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD