V048T060M040A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V048T060M040A
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 6V 240W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Min Input Voltage :
26V
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Outputs :
1
Efficiency :
94.7%
Packaging :
Bulk
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
ITE (Commercial)
Width :
22.098mm
Package / Case :
Module
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Max Input Voltage :
55V
Voltage - Output 1 :
6V
Height :
6.604mm
Type :
Voltage Transformation Module
Current - Output (Max) :
40A
Size / Dimension :
1.28Lx0.87W x 0.26 H 32.5mmx22.0mmx6.7mm
Voltage - Input (Min) :
26V
Max Power Dissipation :
240W
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
32.512mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Voltage - Input (Max) :
55V
Series :
VI Chip® VTM®
Max Output Current :
40A
Power (Watts) :
240W
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Isolation :
2.25kV
Datasheets
V048T060M040A
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD